250 grup przestępczych rozbitych przez CBŚP w 1,5 roku!

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk i wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński (fot. PAP/Tomasz Gzell)

(fot. arch.PAP/Maciej Kulczyński)foto – pap

Działania CBŚP doprowadziły do rozbicia w ciągu 1,5 roku ok. 250 grup przestępczych; odzyskano mienie szacowane na ok. 60 mln zł – poinformował w piątek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Jak dodał, w walce z przestępczością państwo „nigdy nie będzie teoretyczne”.

Zieliński na konferencji prasowej poinformował, że spośród 6 tys. osób podejrzanych, które znajdują się w zainteresowaniu CBŚP, ponad 2 tys. postawiono już zarzuty.

Przywołał statystyki, z których wynika, że działania CBŚP doprowadziły do przejęcia ok. 800 sztuk broni, zlikwidowano też 27 laboratoriów produkujących amfetaminę i inne środki odurzające. Biuro zabezpieczyło w sumie ok. 4,3 tony narkotyków.

Wiceszef MSWiA dodał również, że działania CBŚP wskazują, że zorganizowane grupy przestępcze mogły doprowadzić do wyłudzenia podatku VAT na ok. 7 mld zł. Zieliński podkreślił, że rząd „jest zdeterminowany, żeby prowadzić walkę z przestępczością zorganizowaną w sposób bezpardonowy”. – Państwo w tych sprawach nigdy nie będzie teoretyczne, póki będziemy za te sprawy odpowiadać – zaznaczył.

Wiceminister podkreślił, że zatrudniające ponad 2 tys. osób CBŚP, jest elitarną jednostką w policji. Przypomniał, że w lipcu otwarto nową siedzibę Biura. Koszt realizowanej w latach 2013-2017 inwestycji to ponad 50 mln zł.

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że CBŚP zwalcza zarówno przestępczość zorganizowaną w Polsce, jak również współpracuje ze służbami innych krajów. – CBŚP zbudowało swoją renomowaną markę na arenie międzynarodowej – powiedział Szymczyk.

– Dziękuję za zainteresowanie mediów, ale staramy się działać po cichu. Centralne Biuro Śledcze Policji będzie coraz bardziej skuteczne – dodał komendant CBŚP insp. Kamil Bracha.

Centralne Biuro Śledcze Policji powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w KGP biur: do walki z przestępczością zorganizowaną i do walki z przestępczością narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych instytucjach tego typu działających w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Formacja ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów – z Pruszkowa i Wołomina. Służący w CBŚP funkcjonariusze zajmują się m.in. zwalczaniem zorganizowanej przestępczości o charakterze transgranicznym, kryminalnym, narkotykowym i ekonomicznym.

PAP/JB
stempel rp 2X96
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s