MSWiA apeluje do przeciwników miesięcznicy, by nie zakłócali obchodów

fot

Podczas poprzedniej miesięcznicy dochodziło do przepychanek (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

W czwartek odbędzie się 88. miesięcznica smoleńska. Istnieje ryzyko, że podobnie jak poprzednie będzie zakłócana. Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zaapelował do przeciwników obchodów, by nie blokowali zgromadzenia.

Wieczorne uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w intencji ofiar katastrofy 10 kwietnia 2010 roku. Potem uczestnicy obchodów przejdą z archikatedry warszawskiej Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki, gdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński wygłosi przemówienie do zebranych.

Nawiązując do poprzednich zakłócanych obchodów wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wezwał przeciwników tego zgromadzenia do zaprzestania swoich działań. Podkreślił, że przeciwnicy rządu mogą demonstrować swoje poglądy w wielu miejscach o różnym czasie, ale nie wtedy, gdy odbywa się zgromadzenie cykliczne.

Środki adekwatne do zagrożeń

Zieliński zapewnił, że policja zabezpieczy to zgromadzenie, ale nie chciał mówić o szczegółach. Podkreślił, że policja zastosuje siły i środki adekwatne do zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Podczas poprzednich obchodów miesięcznicy smoleńskiej dochodziło do konfrontacji z przeciwnikami Prawa i Sprawiedliwości, którzy utrudniali przejście Marszu Pamięci lub stali na trasie przemarszu i głośno demonstrowali swoją dezaprobatę.

Dochodziło do interwencji policji i użycia siły przez służby. Podczas lipcowych obchodów przeciwnicy miesięcznicy zgromadzili się na Placu Zamkowym, ale większość z nich rozeszła się jeszcze przed przejściem uczestników miesięcznicy.

Policja wygrodziła wtedy całą trasę przemarszu metalowymi barierkami, a funkcjonariusze uniemożliwiali przekraczanie ich. Po lipcowej kontrmanifestacji wobec miesięcznicy smoleńskiej skierowano do sądu 44 wnioski o ukaranie za usiłowanie zakłócenia legalnej manifestacji czy używanie wulgarnych słów.

stempel rp 2X96
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s