Wjechał w grupę żołnierzy pod Paryżem. Policja odnalazła samochód i rannego kierowcę

Sześciu żołnierzy zostało rannych (fot. REUTERS/Benoit Tessier)

Samochód wjechał w środę we francuskich żołnierzy na przedmieściach Paryża, w Levallois-Perret. Sześciu jest rannych, w tym dwóch ciężko. Trwają poszukiwania pojazdu. Mer mówi o ataku na „symbol utrzymania spokoju i porządku w dzielnicy”. W jego opinii autorom zamachu „chodziło o bliskość Dyrekcji Generalnej Bezpieczeństwa Wewnętrznego”. – Tutaj mieści się Wydział Antyterrorystyczny – powiedział Patrick Balkany na konferencji prasowej.

Mer miejscowości Levallois-Perret na zachód od Paryża, Patrick Balkany, określił środowy incydent jako zamierzone działanie. Poinformował, że chodziło o samochód marki BMW.

Jak relacjonował, żołnierze zostali zaskoczeni o godz. 7.57, gdy wychodzili z koszar i szli do swojego pojazdu, żeby objąć służbę. Zaznaczył, że kierowca BMW na ich widok przyspieszył. – Wydaje mi się, że chodzi o bliskość Dyrekcji Generalnej Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Levallois-Perret jest symbolicznym miejscem. Tutaj mieści się Wydział Antyterrorystyczny. Kilkaset metrów stąd jest centrala. Dyrekcji nie atakuje się, bo budynek jest ufortyfikowany. Łatwiej zaatakować wojskowych, którzy są bardzo wysoko cenieni przez całą ludność – opowiadał dziennikarzom Balkany.

Poszkodowani brali udział w wojskowej operacji o kryptonimie „Sentinelle”, której celem jest ochrona najważniejszych obiektów w całym kraju.

– To jest odrażające, że celem ataku byli wojskowi. Jest to atak na symbol utrzymanie spokoju i porządku w naszej dzielnicy – z pełną świadomością, w sposób odrażający, poprzez zaskoczenie. W mieście jest dużo żołnierzy i policjantów. Wszędzie są kamery monitoringu, ale zerowe ryzyko nie istnieje – ocenił mer. – Maksymalnie mamy tu 50 żołnierzy. Teraz, w okresie urlopowym – mniej – dodał dopytywany.

We Francji w związku z zamachami, które miały miejsce w 2015 roku w Paryżu oraz rok później w Nicei, obowiązuje stan wyjątkowy. Jest on związany z utrzymującym się najwyższym stopniem alertu antyterrorystycznego.

JB – stempel rp 2X96
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s