„Polsce należą się reparacje wojenne od Niemców”!

fot

W Biurze Analiz Sejmowych powstają ekspertyzy nt. repracji wojennych (fot. Keystone/G.Images)

– Należą nam się reparacje wojenne od państwa niemieckiego, to skandal, że do tej pory nie otrzymaliśmy odszkodowania – uważa Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15. Jego zdaniem fakt, że w granicach Polski znalazły się tzw. Ziemie Odzyskane, nie ma nic wspólnego z reparacjami.

Rzymkowski, pytany w środę w Polskim Radiu 24, jak ocenia żądania części polskich posłów, dotyczące spłaty reparacji wojennych od państwa niemieckiego, powiedział, że „Polska była największą ofiarą II wojny światowej i te reparacje nam się jak najbardziej należą”. W jego ocenie „to jest skandal, że do tej pory nie dostaliśmy ich (reparacji – PAP), a państwa takie, jak chociażby Belgia, do niedawna odbierały te środki”.

Poseł Kukiz’15 wyraził także zdziwienie, że „dopiero dwadzieścia osiem lat, odkąd Polska jest suwerenna i niepodległa, ten temat w sposób dający możliwości przedłożenia jej na arenie międzynarodowej” został poruszony.

Dopytywany, czy powinniśmy domagać się reparacji także ze strony Rosjan, Rzymkowski odpowiedział: „pamiętajmy, że jednak to Niemcy, III Rzesza Niemiecka, czyli poprzednik prawny Republiki Federalnej Niemiec, 1 września ’39 roku napadła na Polskę. Oczywiście szesnaście dni później, 17 września wkroczyła Armia Czerwona, dogadana już wcześniej z Wehrmachtem niemieckim, ale pamiętajmy – Niemcy nie zapłaciły Polsce ani złotówki odszkodowań wojennych”.

„To nie ma nic wspólnego z reparacjami wojennymi”

Rzymkowski zaznaczył, że fakt, że Polska otrzymała po wojnie tzw. Ziemie Odzyskane, nie ma nic wspólnego ze spłatą odszkodowań wojennych przez Niemcy. „To absolutnie nie ma nic wspólnego z reparacjami wojennymi” – podkreślił. „Tak samo kwestia ziem utraconych na wschodzie – to nie ma nic wspólnego z reparacjami” – dodał.

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy mówił, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”. W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

stempel rp 2X96
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s