„Żart i kpina z interesów Polski, to ociera się o zdradę narodową”!

TYLKO U NAS!

Rafineria w Możejkach (fot. arch.PAP/ITAR-TASS)

– Analizując te wszystkie rozmowy, jakie się w „Sowie” toczyły, to aż dziwne, że tylu ludzi, którzy określali się polskimi patriotami, przystępując do rządu, tak niefrasobliwie podchodziło do interesu Polski. Dziwne i straszne. Żart i kpina, z jaką podchodzą do głównych, strategicznych interesów Polski, ocierają się o zdradę narodową – tak minister energii Krzysztof Tchórzewski komentował w „Minęła dwudziesta” ujawnione przez TVP Info kolejne taśmy z rozmów w restauracji „Sowa & Przyjaciele” dotyczące m.in. rafinerii w Możejkach.

Dziennikarze portalu tvp.info dotarli do kolejnych rozmów nagranych w 2014 r. w restauracji „Sowa & Przyjaciele”. Ówczesny prezes Orlenu Jacek Krawiec rozmawia z Radosławem Sikorskim, wówczas ministrem spraw zagranicznych. Tematem rozmowy jest należąca do Orlenu rafineria, znajdująca się w Możejkach na Litwie.

Krawiec mówi Sikorskiemu, że rafinerię chce kupić Igor Sieczyn, człowiek Putina i FSB. Jego spółka Rosnieft została objęta amerykańskimi sankcjami po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Inwestycja w suwerenność energetyczną

Krzysztof Tchórzewski przekonywał, że zakup rafinerii w Możejkach był „bardzo ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Litwy. – Różnie nam się współpraca z Litwą układa, ale jesteśmy braćmi od wieków. Broniliśmy się i pomagaliśmy w trudnych sytuacjach. I dzisiaj do tego wracamy – mówił minister energii. – Teraz okazuje się, że rafineria w Możejkach może dobrze pracować. Widocznie komuś zależało na tym, aby pokazać, że ten plan utrzymania suwerenności lansowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie jest słuszny i przynosi straty – dodał.

Zdaniem ministra to wszystko „pokazuje, że wpływy rosyjskie w Polsce i na Litwie są wciąż znaczne”. Wskazał, że rafineria Możejki w 2016 r. przyniosła 900 mln zł zysku, a i w obecnym roku można się spodziewać kolejnych zysków.

Tchórzewski stwierdził, że rozmowy Sikorskiego i Krawca na temat sprzedaży rafinerii to była „duża niefrasobliwość, jeśli chodzi o dbanie o interesy Polski”. – Analizując te wszystkie rozmowy, jakie się w „Sowie” toczyły, to aż dziwne, że tylu ludzi, którzy określali się polskimi patriotami, przystępując do rządu, tak niefrasobliwie podchodziło do interesu Polski. Dziwne i straszne. Żart i kpina, z jaką podchodzą do głównych, strategicznych interesów Polski, ocierają się o zdradę narodową – podkreślił.

Gotowi na atom

Minister Tchórzewski przekonywał, że jego zdaniem „Polsce potrzebna jest elektrownia atomowa”. – Jesteśmy w stanie sami ją wybudować i mamy na to pieniądze. To jest opinia ministra energii. Jednak na tak poważną decyzję potrzebna jest decyzja na szczeblu rządu. I zbliżamy się do dyskusji na poziomie rządu. Będę do niej przekonywał, bo sam jestem do niej przekonany – podkreślił.

Minister zwrócił uwagę, że Polska wyprzedza już oczekiwania Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Przypomniał także, że Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie, jeśli chodzi o spadek emisji CO2.

TVP-INFO/JB
stempel rp 2X96
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s