Nieznana historia ratowania Żydów w czasie II wojny światowej przez Polaka

Ambasador ocalił co najmniej 400 Polaków żydowskiego pochodzenia (fot. wikipedia.org)

Co najmniej 400 Żydów ocalił z Holokaustu polski ambasador w Szwajcarii Aleksander Ładoś. Polski „Dziennik Gazeta Prawna”, na podstawie nieznanych dotąd dokumentów, opisuje historię zapomnianego bohatera.

– Pytanie, jak możemy zorganizować zagraniczne paszporty dla polskich obywateli, pojawiło się po raz pierwszy po zajęciu Polski przez Niemcy i Rosję na przełomie 1939 i 1940 r. Chodziło wtedy przede wszystkim o to, aby z części okupowanej przez Rosję wydostać osoby, o które się obawialiśmy – zeznawał na policji już w 1943 r. działacz żydowski Juliusz Kühl, współpracownik Aleksandra Ładosia.

Pojawił się pomysł pozyskiwania paszportów południowoamerykańskich i wypełniania ich na nazwiska Żydów zamkniętych w gettach. Ich listę tworzyli sami Żydzi. Grupa ambasadora Ładosia – przy pełnej aprobacie polskiego rządu – kupowała blankiety paszportowe Paragwaju. Wypełniał je na terenie polskiej placówki polski konsul. Ładoś zapewniał ochronę dyplomatyczną i kanały komunikacji. W przypadku problemów interweniował w szwajcarskim MSZ i lobbował u nuncjusza apostolskiego. Ocalił co najmniej 400 Polaków żydowskiego pochodzenia.

„Dziennik Gazeta Prawna” przeanalizował kilka tysięcy stron dokumentów z Berna, Jerozolimy, Londynu i Warszawy, krok po kroku odtwarzając mechanizm ratowania Żydów przez grupę Ładosia.

JB – stempel rp 2X96
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s