Radny PiS apeluje: odebrać willę Jaruzelskim! Popiera go prof. Cenckiewicz

fot

Warszawski radny PiS Jacek Ozdoba (fot. PAP/Jakub Kamiński/tt/@Cenckiewicz)

Warszawski radny Jacek Ozdoba z Prawa i Sprawiedliwości chce zbadania okoliczności przekazania willi rodziny Przedpełskich twórcy stanu wojennego Wojciechowi Jaruzelskiemu. Dom, w którym mieszkał Jaruzelski, został po zakończeniu II wojny światowej odebrany rodzinie na mocy dekretu Bieruta.

Radny PiS Jacek Ozdoba chce zbadania okoliczności przekazania willi rodziny Przedpełskich Wojciechowi Jaruzelskiemu.

Dom, w którym mieszkał Jaruzelski, został po zakończeniu II wojny światowej odebrany rodzinie Przedpełskich na mocy dekretu Bieruta. Willę przy ul. Ikara 5 przejęło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Właściciele i potencjalni spadkobiercy w 1945 i 1946 roku albo już nie żyli, jak Wiktor Przedpełski, albo przebywali na emigracji, jak Lidia Przedpełska ze swoimi dziećmi. Wojciech Jaruzelski wprowadził się do willi w 1973 roku, a w 1979 roku kupił od Skarbu Państwa dom za około 320 tys. zł, uzyskując od tej kwoty 70 proc. bonifikatę.

„Dom zajmuje córka mordercy”

Jacek Ozdoba podkreślił, że „dom powinien jak najszybciej wrócić do jego prawowitych właścicieli”. Radny przypomniał, że rodzina Przedpełskich to polscy patrioci. – Ich dom do końca Powstania Warszawskiego służył powstańcom Armii Krajowej, a teraz jest zajmowany przez córkę komunistycznego mordercy Wojciecha Jaruzelskiego – stwierdził radny.

– Wystąpiłem w interpelacji o zbadanie okoliczności wejścia w posiadanie nieruchomości. Chcę poznać historię, daty i kwoty – stwierdził Ozdoba. – Jaruzelski wiedział, do kogo należał dom – dodał. Na inicjatywę warszawskiego radnego PiS pozytywnie zareagował prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

stempel rp 2X96
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s