Andrzej Duda – strażnikiem wspólnoty narodowej

Kancelaria Prezydenta!

Warszawa, 07.08.2017. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska (P) oraz sekretarz stanu, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski (L) podczas konferencji prasowej z okazji dwóch lat prezydentury Andrzeja Dudy, 7 bm. w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda złożył uroczystą przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2015 roku. Przez dwa lata prezydentury złożył ponad 50 wizyt zagranicznych, 187 krajowych oraz podpisał w tym czasie ponad 450 ustaw. (zuz/nlat)

FOTO, PAP

Prezydent Andrzej Duda jako strażnik wspólnoty narodowej podejmuje inicjatywy, które są ponad emocjami politycznymi, dzielącymi Polaków – podsumowali dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy: szefowa jego Kancelarii Halina Szymańska i szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W niedzielę minęły dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy; swoją pięcioletnią kadencję rozpoczął 6 sierpnia 2015 r. od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej, że działania Andrzeja Dudy koncentrowały się na czterech obszarach: wzmacnianiu bezpieczeństwa, kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju, kształtowaniu wspólnoty obywatelskiej oraz budowaniu tożsamości narodowej.

Szymańska podkreśliła, że „mocno na sercu” prezydentowi leży wspólnota obywatelska. Wśród najważniejszych inicjatyw prezydenta wymieniła ideę obywatelskiej debaty nad zmianami w konstytucji i wniosek o referendum w tej sprawie. „Po raz pierwszy prezydent występuje z taką inicjatywą. Chce zapytać nasze dojrzałe społeczeństwo o sposób w jaki powinna być zmieniona konstytucja” – mówiła.

Inicjatywy prezydenta takie jak zapowiedziane referendum w sprawie konstytucji, czy obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przygotowywane na przyszły rok są inicjatywami wspólnotowymi, które mają połączyć Polaków, „tak bardzo dzisiaj w różnych emocjach politycznych podzielonych” – mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. „To są kwestie, które są ponad podziałami i emocjami politycznymi. Pan prezydent jest strażnikiem wspólnoty narodowej w Polsce” – podkreślił.

Według Szczerskiego, Andrzej Duda widzi siebie jako tego, kogo zadaniem jest kształtowanie nowoczesnej, silnej, bezpiecznej Polski, która będzie wspólnotą obywatelską.

Zaznaczył, że wszystko, co wydarzyło się w ciągu dwóch lat, można wyczytać z kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, tam można znaleźć uzasadnienie wszystkich jego działań jako prezydenta. „On wtedy, w dniu wyborów zawarł kontrakt z Polakami” – powiedział Szczerski. Według niego, powzięte wówczas zobowiązania prezydent stara się krok po kroku realizować w czasie swej prezydentury.

Prezydent odbył 187 wizyt krajowych i 50 zagranicznych

Jak dodał, Andrzej Duda ma mapę Polski, na której skrupulatnie odznacza każde kolejne odwiedzone miejsce. „Obiecał, że będzie w całej Polsce w czasie tych pięciu lat” – przypomniał szef gabinetu prezydenta. Jak mówił, prezydent średnio raz w miesiącu pokazuje swym współpracownikom mapę, wskazując miejsca, do których chciałby się udać. „To jest przykład może drobny, anegdotyczny, ale pokazuje sposób myślenia. To samo dotyczy listy spraw, które przedstawił Polakom w swoim orędziu inaugurującym prezydenturę” – zaznaczył Szczerski.

Jak podała Szymańska, prezydent w ramach spotkań z obywatelami odbył 187 wizyt krajowych, odwiedzając 52 powiaty. Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda odbyła samodzielnie 96 wizyt.

Do tej pory prezydent odbył 50 wizyt zagranicznych, w tym odwiedził kraje do tej pory przez polskiego prezydenta nieodwiedzane: Meksyk i Etiopię. Do tej pory przyjął w Polsce blisko 40 głów państw.

Szczerski jako najważniejsze osiągnięcia w polityce zagranicznej wskazał organizację szczytu NATO i wypełnianie jego postanowień, niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz szczyt Trójmorza w Warszawie, w którym wziął udział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Dodał, że jednym z priorytetów realizowanych przez Andrzeja Dudę jest wsparcie polskich firm działających za granicą.

Szef gabinetu prezydenta wskazał, że do tej pory prezydent podpisał 150 wniosków o obsadę stanowisk ambasadorskich; przyjął listy uwierzytelniające kilkudziesięciu ambasadorów w Polsce.

Szczerski mówił też, że ostatnie dwa lata, to ponad 4 tys. wniosków o polskie obywatelstwo, które spłynęły do prezydenta, w tym ponad 2,7 tys. wniosków w tym roku. „I to jest bardzo pocieszające, że pan prezydent może tego typu decyzje podejmować. Jest nas coraz więcej, dlatego że ludzie z różnych części świata proszą o polskie obywatelstwo, chcą być obywatelami Rzeczypospolitej” – powiedział Szczerski.

450 ustaw podpisanych, siedem zawetowanych, trzy skierowane do TK

Przez dwa lata prezydentury Andrzej Duda podpisał ponad 450 ustaw, skierował do Sejmu siedem wniosków o ponowne rozpatrzenie ustawy, trzy razy wystąpił do TK o zbadanie zgodności regulacji z konstytucją.

Szymańska podkreśliła, że prezydent zaangażował się w powstanie i wdrożenie ustawy ustanawiającej program „Rodzina 500 plus”. Jak dodała, inicjatywą prezydenta była nowela ustawy dotycząca tego programu. Zmiany zmierzały do tego, aby fakt uzyskiwania świadczenia nie mógł być powodem obniżenia alimentów.

Jak wyliczała Szymańska, działające przy Kancelarii Prezydenta, Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej otrzymało blisko 34 tys. pism i maili, a pracownicy tzw. „Duda Pomocy” udzielili lub podjęli interwencje w ponad 15 tys. przypadków; odbyli też ponad 3,7 tys. rozmów telefonicznych i przyjęli ponad 4 tys. interesantów.

Prezydent angażuje się w budowanie tożsamości narodowej – zaznaczyła szefowa Kancelarii Prezydenta. Jak mówiła, przykładem jest jego aktywność w pielęgnowaniu pamięci m.in. o żołnierzach wyklętych i powstańcach warszawskich. Przypomniała, że to z inicjatywy prezydenta na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie umieszczona została tablica poświęcona żołnierzom wyklętym, którzy po wojnie opierali się sowietyzacji Polski.

W ocenie Szymańskiej, prezydent pamięta również o bohaterach opozycji demokratycznej z czasów PRL. Przypomniała, że w Pałacu Prezydenckim odbyły się uroczyste obchody 40. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników.

„Ale również pan prezydent przywraca pamięć o postawach i działaniach innych osób – cichych bohaterów, o których nie było wcześniej mowy, o których nikt wcześniej nie wiedział. Pamięta o kobietach represjonowanych, internowanych i więzionych w czasie stanu wojennego, uczestnikach ogólnopolskiego strajku chłopskiego z 1981 roku, działaczach Studenckiego Komitetu Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, czy Federacji Młodzieży Walczącej” – wymieniała szefowa kancelarii. Dodała, że prezydent pamięta również o działaczach zarówno Solidarności, jak i Solidarności Walczącej.

(PAP/JB)

stempel rp 2X96

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s