Szczątki polskich bohaterów w studni. IPN zakończył ekshumacje na Litwie

fot

Żeby dostać się do szczątków kpr. Edwarda Buczka ps. Grzybek konieczne było wykonanie podkpopu pod drzewem (fot. IPN)

Historycy i archeolodzy z IPN zakończyli prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na terenie Litwy. Przez ostatnie trzy tygodnie sprawdzali miejsca, gdzie zostali pogrzebani obywatele Polski, którzy stracili życie wskutek zbrodni dokonywanych przez sowietów i nazistów.

– Szczątków porucznika Jana Borysewicza, ps. Krysia, nie udało się odnaleźć – przyznała dr Dominika Siemińska z Wydziału Kresowego IPN. Udało się natomiast odnaleźć miejsce po dawnej łaźni, gdzie według relacji świadków i jego żołnierzy, został wrzucony do studni.

Ekshumowano też szczątki z grobu, w którym według opisu spoczywał kapral Edward Buczek, ps. Grzybek. Miejsce pochówku odnaleziono w lesie w miejscowości Kolonia Michnokiemie. Udało się także odnaleźć prawdopodobnie szczątki porucznika Wojciecha Stypuły, ps. Bartek, ale potwierdzą to badania genetyczne.

Pomogły relacje świadków

W pracach poszukiwawczych pomocne były wspomnienia świadków, zbierane przez historyków przez ostatnich kilka miesięcy. W przypadku szczątków por. Stypuły zadecydował też fakt, że został pochowany tuż obok grobu sowieckich partyzantów, których szczątki zostały ekshumowane ponad 30 lat temu.

– W tym miejscu było wgłębienie i założyliśmy, że być może byli to partyzanci, którzy zostali w latach 80. ekshumowani – wyjaśnił dr Michał Nowak z Wydziału Kresowego IPN.

Wydział Kresowy IPN prace poszukiwawcze na Litwie w okolicach miejscowości Ejszyszki, oddalonej od Wilna o około 80 km, prowadził wspólnie z litewską archeolog profesor Iloną Vaškevičiute. W prace zaangażowały się także władze rejonu solecznickiego oraz wolontariusze Stowarzyszenia Odra-Niemen.

tvp-info/jb
stempel rp 2X96
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s