To wyprowadzi totalną opozycję z równowagi. Takiego stanowiska sądu nie przewidzieli

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska/ Siedziba Trybunału Konstytucyjnego

Prawo i Sprawiedliwość nieoczekiwanie zyskało ważnego sojusznika w sporze o zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym trzech sędziów – tzw. sędziów dublerów. To Naczelny Sąd Administracyjny.

W piśmie przesłanym do redakcji „Dziennika Gazety Prawnej” rzecznik NSA przyznaje, że obecny sejm skutecznie unieważnił wybór sędziów TK dokonany przez koalicję PO-PSL. Innymi słowy, sędziami Trybunału Konstytucyjnego nie są Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak wyłonieni głosami poprzedniej ekipy rządzącej. Miejsca te skutecznie zajęli wybrani przez PiS: Mariusz Muszyński i Henryk Cioch, a do niedawna także Lech Morawski (zmarł 12 lipca br.).

Gazeta podaje, że eksperci nie kryją zaskoczenia stanowiskiem NSA.

To niezwykle ważna deklaracja. W ten sposób NSA daje kolejny argument do ręki tym, którzy od początku twierdzili, że działania w sprawie sędziów TK podejmowane przez obecny Sejm są jak najbardziej legalne 
– powiedział „DGP” prof. Marek Dobrowolski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Rozmówca zwrócił jednocześnie uwagę, że to głos płynący z organu niezależnego od polityków, który do tej pory nie opowiadał się po żadnej ze stron konfliktu.

NIEZALEZNA.PL

JB – stempel rp 2X96

Reklamy
%d blogerów lubi to: