„Nie byłoby tego fenomenu, gdyby nie Lech Kaczyński”!

TYLKO U NAS!

(fot. PAP/Paweł Supernak)

– Te obchody stały się społeczne. Powstał fenomen, coś wyjątkowego. Dodatkowo Lech Kaczyński postanowił z tymi obchodami wyjść poza Warszawę, że powstanie jest warszawskim tylko z nazwy, że jest czymś ogólnopolskim – mówił w programie „Gość Wiadomości” Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

– On jako prezydent Warszawy zorganizował również wymiar międzynarodowy. To, że w ostatnich tygodniach przyjechała para królewska z Wielkiej Brytanii i kulminacyjnym punktem ich wizyty była wizyta w Muzeum, to, że prezydent USA przemawiał do Polaków spod pomnika Powstania Warszawskiego, a po zakończonej wypowiedzi podszedł do każdego z powstańców i uścisnął mu dłoń, tego by nie było, gdyby Lech Kaczyński nie założył Muzeum Powstania Warszawskiego – mówił Ołdakowski.

Jego zdaniem gdyby nie było muzeum, nie byłoby również takiego fenomenu powstania i takiej pamięci o tym wydarzeniu, jaka jest obecnie. – Lech Kaczyński zdecydował o dwóch komponentach: o pamięci instytucjonalnej i czynniku społecznym. Nie da się rozdzielić tego. Muzeum prowadzi działalność muzealną, ale to my też współanimujemy te obchody, które się dzieją w przestrzeni miasta. Czujemy się dumni, że w wielu miejscach te obchody dzieją się już same – mówił.

Na pytanie, co dalej, odpowiedział, że powstańcy mówią, że teraz czas na nowe pokolenie. – Dlatego w tym roku odbył się pierwszy zlot harcerski, promowanie miejsc pamięci, aby odwiedzili wszystkie 350 miejsc pamięci w Warszawie – wyjaśniał. Jego zdaniem zawsze będzie trwała dyskusja, czy Powstanie Warszawskie miało sens, ale ma nadzieję, że w Polsce będzie zgodność, że to ostatnie takie powstanie w naszym kraju.

– Musimy być silni, musimy mieć odpowiednio silną armię – stwierdził. Zaznaczył, że dla Warszawy 1 sierpnia to nieformalne święto „zwycięstwa Powstania Warszawskiego”, tego, że powstańcom oddawany jest hołd. – Gdy patrzymy dziś na te zatrzymane ulice, to widzimy, że ta idea Lecha Kaczyńskiego wygrała – dodał.

stempel rp 2X96
Reklamy