„Polska jest dużym, europejskim krajem, w którym ścierają się wielkie interesy obcych służb”!

TYLKO U NAS!

Fundacja Otwarty Dialog w wyniku współpracy z firmą Google uzyskała około pół miliona złotych – powiedział w programie „Woronicza 17” prof. Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta. Dodał, że firma Google posiada ogromne ilości danych osobowych i prywatnych. – Za pomocą takich informacji można bardzo precyzyjnie „targetować” grupy i osoby, które próbuje się mobilizować do działań – mówił. – Sugerowanie, że protesty społeczne, które odbyły się w związku z siłowym wprowadzaniem zmian w sądownictwie, były inspirowane, sterowane zza granicy to jest wielkie nadużycie – oponował poseł Zbiegniew Gryglas z Nowoczesnej.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się do władz Fundacji Otwarty Dialog o niezwłoczne przesłanie wszystkich uchwał zarządu fundacji przyjętych w latach 2013-2017. Poprosiło też o wyjaśnienie, dlaczego na oficjalnym profilu fundacji na Facebooku umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań. Fundacja zapowiedziała, że przekaże odpowiednie dokumenty.

Działania MSZ są reakcją na wniosek koordynatora służb specjalnych min. Mariusza Kamińskiego o skontrolowanie działalności Fundacji Otwarty Dialog.

– Inicjatywa pana ministra Kamińskiego ma związek z ostatnimi wydarzeniami w Polsce i ostatnią aktywnością pana Bartosza Kramka, jednego z członków władz fundacji. W ocenie ministra Kamińskiego ostatnie wpisy pana Bartosza Kramka, które były również promowane przez oficjalne kanały informacyjne fundacji, były wpisami nieodpowiedzialnymi i wręcz skandalicznymi – stwierdził rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Chodzi m.in. o wpis, w którym przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek w 16 punktach przedstawił plan obalenia polskiego, demokratycznie wybranego rządu. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski dał Fundacji Otwarty Dialog 7 dni na odpowiedź na pismo.

Zdziwiłbym się, gdyby Polska nie była terenem, w którym próbuje się wpływać na opinię publiczną. Trzeba być uczulonym, to jest zadanie dla służb specjalnych
Podejrzane finansowanie zza granicy

W opinii prof. Zybertowicza „z jednej strony na tle Fundacji Otwarty Dialog wyłaniają się dziwne pieniądze ze Wschodu, z drugiej strony wyłania się ważny podmiot amerykańskiej gospodarki, który jest związany że środowiskami lewicowymi”.

– Ta sprawa musi być poddana bardzo szczegółowej analizie, czy np. dane osobowe naszych rodaków nie były wykorzystywane i przekazywane tej fundacji w celu bardziej precyzyjnego „targetowania”, czyli celowania z przekazem do środowisk, które są podatne na mobilizację pod kątem pewnych haseł politycznych – ocenił profesor.

Wypowiedź prof. Zybertowicza spotkała się z ostrą reakcją posła Andrzeja Halickiego z PO. – To, co powiedział prof. Zybertowicz, to jest dokładnie to samo, co mówił Władimir Putin, tłumacząc, dlaczego trzeba odciąć organizacje pozarządowe od społecznego finansowania i poddać je pod kontrolę państwową – stwierdził polityk PO.

– Najważniejsza jest podmiotowość społeczeństwa obywatelskiego, obywatelska, spontaniczna możliwość zakładania stowarzyszeń jest ważniejsza, bo wolny świat polega na tym, że nie wszystko musi być poddane kontroli państwa – dodał po chwili.

Zdaniem posła Zbigniewa Gryglasa z Nowoczesnej „Polacy gromadzili się w setkach polskich miast”. – Zdziwiłbym się z drugiej strony, gdyby Polska nie była terenem, w którym próbuje się wpływać na opinię publiczną. Trzeba być uczulonym, to jest zadanie dla służb specjalnych. Sam założyłem fundację i wiem, jak to wygląda. Są mechanizmy formalnoprawne, żeby tego typu działalność weryfikować – powiedział Gryglas.

Poseł Marek Suski z PiS stwierdził z kolei, że „Polska jest dużym, europejskim krajem, w którym ścierają się bardzo wielkie interesy”.

– Wielkie interesy są wspierane przez działania służb specjalnych krajów, które te interesy mają. To elementarne zadanie państwa, aby chronić obywateli. Państwo polskie musi bronić obywateli przed manipulacją – skonkludował poseł PiS.

stempel rp 2X96
Reklamy