Polacy niezadowoleni z funkcjonowania sądów. Chcą reformy!

SONDAŻ!

Sondaż Ipsos Observer dla Telewizji Polskiej nie pozostawia złudzeń (fot. flickr/Beth Cortez-Neavel)

Ponad 80 proc. – tylu respondentów, którzy wzięli udział w sondażu Ipsos Observer dla Telewizji Polskiej uważa, że polskie sądy wymagają reformy. Niezadowolenie z funkcjonowania sądów wyraziło 58 proc. respondentów.

Sondaż przeprowadzono w dniach 26-28 lipca. Wynika z niego, że niezadowolonych z funkcjonowania polskich sądów jest 58 proc. respondentów. Zwolenników obecnego systemu sądownictwa było 31 proc.

Jeżeli chodzi o jego reformę różnica zdań jest znacznie bardziej widoczna. Aż 81 proc. ankietowanych domaga się zmian, a zaledwie 14 proc. nie uważa, aby reforma była konieczna.

Wątpliwa dla ankietowanych okazała się również obecność sędziów na wiecach. 63 proc. uznało, że swoją postawą mogą pokazywać zaangażowanie politycznie. 32 proc. respondentów nie zauważyło związku. Na pytanie, czy sądami rządzą nieformalne układy, 58 proc. odpowiedziało twierdząco. Przeciwne zdanie miało 34 proc. badanych.

Mimo niezadowolenia z działań sądów ankietowani stwierdzili, że można oczekiwać od nich sprawiedliwego wyroku. Taką opinię wyraziło 49 proc. respondentów, a 46 proc. było przeciwnych.

JB – stempel rp 2X96
Reklamy