Dekomunizacja Powązek. Bierut może stracić mauzoleum

fot

Bolesław Bierut spoczywa w grobowcu (fot. Wiki/Cezary Piwowarski)

Instytut Pamięci Narodowej zastanawia się nad sposobem dekomunizacji wojskowych Powązek – informuje „Nasz Dziennik”. Zmiana może dotknąć między innymi mauzoleum Bolesława Bieruta.

Komunistyczny namiestnik z nadania Józefa Stalina spoczywa w monumentalnym mauzoleum na warszawskich Powązkach, ważnej dla naszej historii nekropolii. Od wielu lat środowiska patriotyczne apelują o przeniesienie szczątków zdrajcy i agenta NKWD do zwykłej mogiły.

Gazeta zwraca uwagę, że okazały sarkofag Bieruta góruje nad okolicą. Obszar, jaki zajmuje, to plac długi na blisko 43 metry i szeroki na 15 metrów. Na tak rozległym terenie mogłoby się pomieścić się około 120 zwykłych grobów dla zasłużonych osób.

Nie mniej okazały jest znajdujący się obok sarkofag, gdzie pogrzebany został Julian Marchlewski. To on stał na czele Tymczasowego Komitetu Polski, który miał objąć władzę po zajęciu kraju przez bolszewików w 1920 roku. Zmarł pięć lat później. W 1950 roku komuniści sprowadzili jego szczątki, urządzili mu uroczysty pogrzeb i wystawili wielki grobowiec.

PAP/JB
stempel rp 2X96
Reklamy