Komisja weryfikacyjna zbada sprawę działki przy Chmielnej 70

Komisja weryfikacyjna zbada dziś sprawę działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70, od której w 2016 r. zaczęła się afera reprywatyzacyjna w stolicy. Prokuratorskie zarzuty od stycznia br. mają osoby zaangażowane w jej zwrot, m.in. b. wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Ratusza Jakub R. i znany „handlarz roszczeń” mec. Robert N. (obaj są w areszcie).

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Pałac Kultury i Nauki w WarszawieFoto: Wikipedia/Adrian Grycuk/C.C. 3.0

Na mocy decyzji Ratusza z 2012 r. ta działka, o wartości ok. 160 mln zł, została przejęta przez osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców – byli nimi Janusz Piecyk, mec. Grzegorz Majewski i Marzena K. (siostra Roberta N.). Miasto przyznało im prawo wieczystego użytkowania działki – mimo że w latach 50. odszkodowanie dostał jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii (posiadał dwie trzecie udziałów). Po wybuchu afery beneficjenci decyzji z 2012 r. zwrócili działkę miastu.

warszawa free 1200.jpg

Komisja weryfikacyjna: decyzje prezydent Warszawy naruszyły interes społeczny

Na rozprawę jako świadka wezwano Krzysztofa Śledziewskiego, b. urzędnika BGN, a jako strony – beneficjentów decyzji oraz prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz (odmawia ona stawiennictwa – według nieoficjalnych doniesień Radia ZET, ma być obecny inny przedstawiciel miasta).

Sprawa działki przy Chmielnej

Po wybuchu afery w sierpniu 2016 r. Gronkiewicz-Waltz uznała zwrot działki za pochopny, za co odpowiedzialnością obarczyła trzech zwolnionych wtedy urzędników BGN (w tym Śledziewskiego); mówiła, że wznowiono postępowanie ws. Chmielnej 70. Według „Gazety Wyborczej” Śledziewski od 2011 r. trzymał w biurku pismo Ministerstwa Finansów, z którego wynikało, że dawny właściciel dawno dostał odszkodowanie – wobec czego miasto nigdy nie powinno oddawać działki. „Gdy kupcy roszczeń przejmowali działkę, siedział cicho” – pisała „GW”. Według niej, gdy Gronkiewicz-Waltz poprosiła go o notatkę ws. Chmielnej – kiedy w 2016 r. wybuchła afera – pominął ten dokument MF. Został wtedy dyscyplinarnie zwolniony z BGN wraz z dwoma innymi osobami. Pozwali oni prezydent do sądu za to zwolnienie.

W styczniu br. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty Jakubowi R. i Robertowi N. oraz innym trzem osobom. W zamian za decyzje o użytkowaniu wieczystym Chmielnej 70, R. miał przyjąć od N. wartą 2,5 mln zł korzyść majątkową w postaci udziału w nieruchomości w Kościelisku.

Marzena K. to b. urzędniczka resortu sprawiedliwości, która występowała z roszczeniami do nieruchomości na wiele milionów zł. Jest ona podejrzana o fałszywe oświadczenia majątkowe – miała zataić środki uzyskane w ramach przyznanych jej przez sądy wielomilionowych odszkodowań ws. kilku nieruchomości.

koz

IAR/JB

stempel rp 1

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s