Andrzej M. potwierdził, że decyzję ws. Twardej 8 wydawała osobiście H. Gronkiewicz–Waltz!!!

fot, pap

Portal wPolityce.pl dotarł do treści zeznań przed komisją weryfikacyjną mecenasa Andrzeja M., który obecnie przebywa we wrocławskim areszcie. Były pełnomocnik Macieja M. potwierdził, że decyzję w sprawie działki przy Twardej 8 wydawała osobiście prezydent Hanna Gronkiewicz–Waltz. W zeznaniach nie kryje też, że szansę na reprywatyzację nieruchomości przy Twardej były „spore”, a reprywatyzacja była dobrą okazją do przeniesienia renomowanego Gimnazjum nr 42 na Mokotów.

Zeznania mec. Andrzeja M. to kolejny ważny dowód – po protokołach z podpisem Hanny Gronkiewicz-Waltz, które wczoraj ujawniła komisja weryfikacyjna i po zeznaniach urzędników Biura Gospodarki Nieruchomościami warszawskiego ratusza – na fakt, że prezydent Warszawy miała pełną wiedzę o sprawie Twardej.

Z zeznań Andrzeja M. wynika, że był on pewny uzyskania prawa do nieruchomości.

Pamiętam, że gdy zaczynałem sprawy w 2008-2009 r. zadzwoniłem do burmistrza Bartelskiego w sprawie Gimnazjum na Twardej. Panu Bartelskiemu i panu Bajko złożyliśmy propozycję: gdyby Marcinkowski uzyskał prawo do Twardej, to wydzieli nieodpłatnie działkę pod budowę szkoły od Grzybowskiej i sfinansuje koszt projektu budowlanego, a szkołę Miasto – zeznał mec. Andrzej M.

Na pytanie jakie było prawdopodobieństwo decyzji reprywatyzacyjnej, Andrzej M. zeznał, że: „spore”

To prawdopodobieństwo zostało uznane za uzasadniające wycenę na ułamkową wartość nieruchomości i jej ceny rynkowej. Komisja uznała, że taka dysproporcja świadczenia wzajemnego (ceny zbytych praw i roszczeń) względem wartości nieruchomości niewątpliwie ma charakter rażący i narusza interes społeczny.

O tym, że los szkoły jest przesądzony, świadczy też przeświadczenie mec. Andrzeja M.

Reprywatyzacja była dobrą okazją do przeniesienia szkoły z Twardej. O przeniesienie tej szkoły byłoby ulgą dla Miasta – zeznał Andrzej M.

W trakcie przesłuchania przed komisją weryfikacyjną mec. M. potwierdził, że b. szef Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko informował go, że sprawą Twardej 8 interesowała się Hanna Gronkiewicz-Waltz i to ona podejmowała w tej sprawie decyzje.

Bajko mówił o konsultacjach z p. Prezydent m.st. Warszawy oraz że pani Prezydent podejmuje decyzje, w tym na Twardą 8 – zeznał na niejawnym przesłuchaniu Andrzej M.

Słowa mec. Andrzeja M. o akceptacji dla decyzji w sprawie Twardej potwierdził też sam Marcin Bajko w trakcie swoich przesłuchań przed komisją weryfikacyjną.

Tak, potwierdzam, z tym że akceptowane były w bardzo różny sposób, czasem w rozmowie telefonicznej, czasem w rozmowie indywidualnej, a czasem wnioskiem na zarząd – zeznawał Bajko.

Zdaniem prokuratury, w wyniku przestępczego procederu adwokat Andrzej M. przejął za rażąco zaniżoną cenę prawa i roszczenia do nieruchomości. Miał tego dokonać na rzecz reprezentowanych przez niego spadkobierców, a faktycznie na rzecz podejrzanych Macieja M. i Maksymiliana M., nazywanych w mediach handlarzami roszczeń. Sprawa dotyczy czterech nieruchomości w Warszawie: przy ul. Twardej 8, Twardej 10, Królewskiej 39 i na pl. Defilad (dawny adres: ul. Sienna 29).

Andrzej M. miał, zdaniem prokuratury, występować do sądów także z wnioskiem o ustanowienie kuratorów dla spadkobierców w przypadku nieruchomości na pl. Defilad oraz ul. Twardej 8 i 10. Jako kandydatów na te funkcje wskazywał Tomasza Ż. lub Grażynę K.B.- podejrzanych adwokatów. W jednej ze spraw Andrzej M. wniósł o ustanowienie kuratora dla znanej mu osoby żyjącej, która nie została zawiadomiona o toczącym się postępowaniu, a w innym dla osoby, która w chwili wydania decyzji miałaby 138 czy 128 lat – podała prokuratura.

wPolityce.pl/JB

stempel rp

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s