Firmy z USA chętniej lokują się w tych krajach, w których jest amerykańska armia

 
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
– Realny wzrost w kontaktach gospodarczych zwiększy ściągnięcie wojsk amerykańskich do Polski. Firmy z USA chętniej lokują się w tych krajach, w których jest amerykańska armia – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” wicepremier, minister finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki.

– Jest taka intencja po stronie amerykańskiej, żebyśmy stawali się dla Chin coraz ważniejszym partnerem – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” wicepremier Mateusz Morawiecki. Pytany o to, jak intencje wprowadzenia równowagi w kontaktach Polski i USA z Chinami przekładają się na praktykę, minister rozwoju odpowiada: – Oprócz decyzji politycznych i biznesowych realny wzrost w kontaktach gospodarczych zwiększy ściągnięcie wojsk amerykańskich do Polski. Firmy z USA chętniej lokują się w tych krajach, w których jest amerykańska armia.

Morawiecki odniósł się także do kwestii energetycznych w regionie. – Nie musimy balansować między interesami niemieckimi i amerykańskimi. Nasze interesy są tu zbieżne ze stanami Zjednoczonymi. Opowiedzenie się po stronie niemieckiej byłoby niestety opowiedzeniem się po stronie interesów rosyjskich – stwierdził

– Analizując, jakie są interesy USA w naszej części Europy, nie widzę powodów do obaw, bo pokrywają się z naszymi. Zarówno w stosunku do Rosji, Chin, jak i międzynarodowego terroryzmu. Amerykanie czują, że Rosja w naturalny sposób będzie krajem ekspansjonistycznym, będą ją rozsadzać ambicje i warto być na to przygotowanym poprzez aktywną obecność w regionie – podkreślił wicepremier w rozmowie z „SE”.

Źródło: Super Express

stempel rp

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s