Zawarto pierwsze umowy realizujące koncepcję Trójmorza!

Podpisane zostały pierwsze umowy między Polskimi i Chorwackimi firmami, które mają realizować koncepcję Trójmorza. Zostały one podpisane w obecności prezydentów Kolindy Grabar-Kitarović i Andrzeja Dudy.

Umowę dotyczącą rozwoju transportu morskiego zawarli minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz przedstawiciel ministerstwa morza, transportu i infrastruktury Chorwacji. Umowy podpisali także między innymi operatorzy przesyłowi gazu z Polski i Chorwacji oraz przedstawiciele portów ze Szczecina i Rijeki. Wszystkie działania mają realizować idee Trójmorza.

– To jest ten konkret, o który chodzi nam, prezydentom 12 państw inicjatywy Trójmorza. Chodzi o to, by te umowy były podpisywane. By ta współpraca była nie tylko między nami prezydentami, gdzie rzeczywiście jest ona bardzo dobra, ale żeby ona przechodziła na współpracę międzyrządową. Aby była wspólną pracą samorządów, a wreszcie żeby była współpracą między przedsiębiorcami i firmami – mówił prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent Polski podkreślił, że rozwój infrastruktury w naszym regionie ma się przyczynić do ujednolicenia rozwoju krajów Trójmorza z tzw. starą unią.

– To jest to, do czego dąży Unia Europejska i to, co jest jej najważniejszym celem. Żeby była równowaga rozwojowa między wszystkimi krajami – dodał prezydent. 

Zdaniem prezydent Chorwacji inicjatywa Trójmorza wzmacnia Europę Środkową i spójność całej Unii Europejskiej. Współpraca państw w regionie ma doprowadzić do poprawy życia zwykłych obywateli.

– Opiera się na konkurencyjności i spójności naszych gospodarek, które będą prowadziły do otwierania nowych miejsc pracy, nowych możliwości dla naszych młodych ludzi, aby zostawali w naszych krajach, a nie wyjeżdżali do innych, bardziej rozwiniętych krajów – powiedziała prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

Realizowane projekty oraz te planowane będą finansowane między innymi ze środków unijnych w ramach polityki spójności. Prezydenci Polski i Chrowacji zapowiedzieli powstanie forum biznesowego w ramach inicjatywy Trójmorza.

– To będzie główna siła funkcjonowania tej inicjatywy. My, prezydenci, oferujemy pewną nieformalną platformę, ale jeśli chodzi o przeprowadzenie konkretnych działań, oczekujemy współpracy przedsiębiorców – dodała pani prezydent.

Prezydenci Polski i Chorwacji, którzy byli gospodarzami szczytu w Warszawie, podkreślili wagę obecności prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

– To pokazuje, że ta inicjatywa jest ważna i ma ogromne znaczenie nie tylko dla rozwoju naszych krajów, ale także dla rozwoju Unii Europejskiej i budowania silniejszych więzi transatlantyckich. Ta wizyta była tak ważna, dziękuję Donaldowi Trumpowi za te słowa, które wczoraj wypowiedział o otwarciu USA na spółdziałanie z naszym regionem i nami, jeśli chodzi o kwestię dostaw gazu LNG do naszych terminali – komentował Andrzej Duda.

TV Trwam News/RIRM

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s