D. Trump na pl. Krasińskich: Ameryka kocha Polskę i Polaków

fot, pap

Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków – powiedział Donald Trump. Amerykański prezydent przemawiał dziś po południu na warszawskim placu Krasińskich. Był to ostatni i jeden z najbardziej oczekiwanych punktów wizyty prezydenta USA w Polsce.

Donald Trump podkreślił, że Polska jest geograficznym sercem Europy.  Wasz naród jest wielki z powodu waszego ducha – powiedział prezydent USA, nawiązując do historii naszego kraju. Podkreślił, że w przeszłości traciliśmy ziemię, ale nigdy nie straciliśmy ducha. Ciemiężcy próbowali was złamać, ale Polski złamać się nie dało; zaznaczył prezydent USA.

„Przez 40 lat rządów komunistów Polska i inne zniewolone narody Europy musiały radzić sobie z brutalną kampanią przeciwko wolności, prawom, historii, tożsamości, w istocie przeciwko samej esencji tego, czym jest wasza kultura i wasze człowieczeństwo. A mimo to przez te czasy nigdy nie utraciliście tego ducha. (…) Ciemiężcy próbowali was złamać, ale Polski złamać się nie dało” – mówił prezydent Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump Przypomniał, że 2 czerwca 1979 r. milion Polaków zebrał się na pl. Zwycięstwa na Mszy św. z papieżem Janem Pawłem II.

„Tego dnia każdy komunista w Warszawie musiał zrozumieć, że ich system ucisku niedługo padnie w gruzy” – podkreślił Trump.

W przemówieniu prezydent USA zaznaczył, że jest tutaj dzisiaj nie tylko po to, by odwiedzić starego sojusznika, ale pokazać Nas jako przykład innym, którzy poszukują wolności i którzy chcą zebrać w sobie odwagę, by bronić naszej cywilizacji.

Mówiąc o sojuszniczej przyjaźni polsko-amerykańskiej, prezydent USA ocenił, że więź transatlantycka jest obecnie być może silniejsza niż kiedykolwiek.

Stajemy ramię w ramię broniąc art. 5 – wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej – powiedział amerykański prezydent.

PAP/JB

stempel rp

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s