Trump na placu Krasińskich przedstawi swoje priorytety

WIZYTA !

Prezydent Donald Trump wygłosi przemówienie do warszawiaków na placu Krasińskich. (fot. PAP/Marcin Kmieciński)

– Prezydent Trump prosił, by rozmowa z prezydentem Dudą odbyła się bez tłumacza i bez – jak to zwykle w takich przypadkach bywa – określonego szczegółowego jej planu – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w „Kwadransie politycznym” w TVP1. – To będzie realna rozmowa dwóch przywódców o konkretnych zagadnieniach – podkreślił. Poinformował też, że Donald Trump na pl. Krasińskich w Warszawie wygłosi programowe wystąpienie, w którym przedstawi m.in. swoje priorytety w polityce międzynarodowej.

W środę wieczorem do Polski przylatuje prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Air Force One z prezydentem na pokładzie ma wylądować na Okęciu o 22:15. Donald Trump spędzi w Warszawie kilkanaście godzin. W czwartek o godz. 14:00 odleci na szczyt G20 do Hamburga.

W czwartek rano Donald Trump przyjedzie na Zamek Królewski, by rozmawiać z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

– Gdy zamkną się drzwi za prezydentami, będą mieli swoje kilkadziesiąt minut na rozmowę bezpośrednią, która ustawi ich personalne relacje na najbliższe lata, ale także będzie mieć znaczenie dla całości przyszłych relacji państwowych – mówił Szczerski.

Olbrzymia ranga przemówienia na placu Krasińskich

Prezydencki minister mówił także, jak wielką wagę mieć będzie przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa na pl. Krasińskich, które – jak podkreślił – będzie jego przemówieniem programowym.

Jak ujawnił, godzinę przemówienia wybrano tak, by w USA rozpoczął się już dzień i by media mogły przekazać je Amerykanom. – To oznacza, że Biały Dom przywiązuje do tego wystąpienia wielką wagę – powiedział Szczerski.

Jak mówił, punktem wyjścia przemówienia, które odbędzie się w miejscu, gdzie stoi pomnik poświęcony bohaterom Powstania Warszawskiego, będzie polska historia. Szczerski powiedział, że podnosi to rangę naszej walki o wolność i naszego heroizmu.

Będzie to 14. wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce. W ciągu roku kalendarzowego odwiedzi Polskę dwóch urzędujących prezydentów Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku w lipcu na szczycie NATO w Warszawie gościł ówczesny prezydent Barack Obama.

JB – stempel rp
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s