Tajna notatka b. szefa ABW ws. Amber Gold do Tuska. Bondaryk pisał o „piramidzie finansowej”

W notatce napisano, że „działalność Amber może być ukierunkowana na wyłudzenia finansowe” (fot. WikimediaCommons/Zorro2212)

Amber Gold to „piramida finansowa”, zaś linie OLT Express służyły do wyprowadzania pieniędzy z Amber Gold. Takie stwierdzenia znalazły się w notatce byłego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka do ówczesnego premiera Donalda Tuska i najważniejszych osób w państwie z 2012 roku. W dokumencie informowano o zagrożeniu jakie niesie działalność Marcina P. Do notatki dotarli dziennikarze tygodnika „wSieci”.

Tajna notatka przygotowana przez gen. Krzysztofa Bondaryka została wysłana do ówczesnego premiera Donalda Tuska, prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz osób, których kompetencje dotyczyły sprawy – wynika z informacji tygodnika „wSieci”.

Już w tytule notatki użyto sformułowania „piramida finansowa”. ABW pisało, że skrytki bankowe, które wynajmowało Amber Gold, nie były w stanie pomieścić takiej ilości złota, którą powinna posiadać spółka.

Działalność spółki może być „ukierunkowana na wyłudzenia finansowe”

Bondaryk przypomniał, że resort gospodarki wydał spółce zakaz prowadzenia działalności składowej ze względu na wyroki sądowe Marcina P. oraz, że działalność OLT Express „może być nieuzasadniona ekonomicznie”.

W notatce jasno napisane jest, że „działalność Amber może być prowadzona nie tylko z naruszeniem prawa bankowego (…), ale także może być ukierunkowana na wyłudzenia finansowe”. Agencja jasno dała też do zrozumienia, że pokrzywdzonych może być kilkadziesiąt tysięcy osób.

„Od dawna mówiło się o tym, że premier Donald Tusk już w maju 2012 r. dostał od ABW informację o przestępczym charakterze biznesu Marcina P. Dziś ujawniamy na to dowód. Do tej pory był to jeden z najpilniej strzeżonych dokumentów związanych z aferą. Słynna notatka powstała w czasie, gdy do Amber Gold wpływały największe pieniądze od Polaków omamionych swoistą gorączką złota. Dlaczego już wtedy nie przerwano oszukańczego procederu? Zasadne jest pytanie o pozorowanie pracy przez spec służby, a nawet sabotaż” – napisano w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, który będzie dostępny w poniedziałek.

JB – LOGO-11a
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s