Sekretarz generalny NATO: cieszymy się, że Trump przyjeżdża do Polski

fot

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (fot. REUTERS/Ints Kalnins)

– Cieszymy się, że prezydent USA Donald Trump przyjedzie do Polski i spotka się z polskimi przywódcami – powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. – Kilka dni temu miało miejsce historyczne osiągnięcie. Wielonarodowe grupy bojowe NATO w państwach bałtyckich i Polsce osiągnęły pełną gotowość operacyjną. To demonstracja tego, że sojusznicy są zjednoczeni w obliczu wszelkiej możliwej agresji – dodał.

Zapytany, czy w związku z planowaną wizytą w Polsce amerykańskiego prezydenta spodziewa się jakichś decyzji w kwestii obecności wojsk USA na wschodniej flance NATO, Stoltenberg podkreślił, że ewentualna decyzja należy do Waszyngtonu.

Zaznaczył, że NATO zwiększa swoją obecność na wschodniej flance, ale nie można zapominać, że równocześnie USA zwiększają swoją obecność w regionie na poziomie bilateralnym – w Polsce i innych krajach europejskich.

– Oczywiście to część odpowiedzi całego NATO – powiedział Stoltenberg. Przypomniał, że władze USA zadecydowały o rozmieszczeniu amerykańskiej brygady pancernej w Europie, co jest „silnym znakiem solidarności z NATO i zaangażowania USA w art. 5 (Traktatu Północnoatlantyckiego)”.

Prezydent Trump w propozycji budżetowej skierowanej do Kongresu USA przewiduje wzrost o 40 proc. wydatków na amerykańską obecność w Europie – zauważył sekretarz generalny NATO. Jego zdaniem oznacza to więcej pieniędzy na wojsko, sprzęt, rozmieszczenie zaopatrzenia i amunicji, ale także na ćwiczenia.

Większe wydatki na obronność

– Europejskie kraje NATO oraz Kanada zwiększą w 2017 roku wydatki na obronność łącznie o 4,3 proc. – poinformował w środę na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

– Aby nasze narody były bezpieczne, musimy dalej pracować w celu zwiększenia wydatków na obronę i budowania sprawiedliwego podziału obciążeń w naszym Sojuszu. Widziałem kanadyjskie wojsko, które po raz pierwszy od dekad dowodziło oddziałami w Europie i obserwowałem dwie z tych grup bojowych, które po raz pierwszy ćwiczyły ze sobą. To prawdziwa solidarność transatlantycka w akcji – wskazał sekretarz generalny NATO.

W czwartek ministrowie obrony NATO mają dyskutować w Brukseli nad zwiększeniem wydatków na obronność. Prezydent USA Donald Trump wskazywał, że część państw Sojuszu Północnoatlantyckiego nie przeznacza wystarczających nakładów na ten cel.

LOGO-11a
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s