Gangsterzy „Mokotowa” i „Wołomina” połączyli siły z oszustami paliwowymi, by wyłudzić miliony

TYLKO U NAS!

Jeden z samochodów zabezpieczonych przez funkcjonariuszy (fot. policja)

Gangster z „Wołomina”, przemytnik narkotyków z gangu mokotowskiego oraz dwaj paliwowi oszuści – wszyscy razem kierowali grupą handlującą podrabianym paliwem i wyłudzającą podatek VAT. Jak dowiedział się portal tvp.info, Skarb Państwa stracił na ich działalności co najmniej 40 mln zł. Policja przejęła od gangsterów ponad kilogram złota oraz kosztowności i zegarki warte: 170 tys. zł, 95 tys. euro i 520 tys. zł w gotówce. Funkcjonariusze zajęli też 10 luksusowych samochodów, jak m.in.: mercedesy GLE, AMG i E-klasy, land rover, BMW X3, audi Q5 i Q7. Przestępcy szykowali się już do przeniesienia interesu do Grecji, gdzie stawka VAT jest wyższa.

Funkcjonariusze olsztyńskiego CBŚP rozpracowali nietypowe konsorcjum przestępcze, zajmujące się handlem paliwami na terenie Unii Europejskiej i wyłudzaniem podatku VAT. Z ich ustaleń wynikało, że dwaj oszuści paliwowi, notowani za tego typu przestępstwa, weszli w spółkę z gangsterami działającymi na terenie Warszawy i okolic.

– Trzon grupy tworzyli 42-letni Jacek Ż. i 35-letni Łukasz M. Obaj byli zatrzymywani przez CBŚ w 2006 r. za przestępstwa paliwowe. Pierwszy został nieprawomocnie skazany za te oszustwa, a sprawa drugiego wciąż się nie zakończyła – opowiada jeden ze śledczych. Ich wspólnikami zostali: 38-letni Paweł Ć., pseudonim Burak, z gangu wołomińskiego oraz 60-letni Mirosław K. z „Mokotowa”. – Obaj w przeszłości byli notowani za przestępstwa narkotykowe. Z tym, że Mirosław K. odsiedział kilkuletni wyrok za przemyt 400 kg kokainy. To świadczy jak wielkie zyski są z paliw i VATu, że za te przestępstwa biorą się „klasyczni” gangsterzy – dodaje policjant.

Na bogato

W miniony weekend funkcjonariusze CBŚP – razem z policjantami z Wołomina i komendy stołecznej, służbą celno-skarbową oraz antyterrorystami – zatrzymali czterech liderów „konsorcjum” oraz 11 związanych z nimi osób. W zatrzymaniach i przeszukaniach ponad 50 adresów, pod którymi przebywali podejrzani oraz znajdowały się siedziby kontrolowanych przez nich firm, brało udział ponad 300 policjantów z całej Polski.

U przestępców zabezpieczono: 95 tys. euro, 520 tys. zł w gotówce, złotą biżuterię, zegarki warte 170 tys. zł oraz 10 luksusowych samochodów (m.in. mercedesy GLE, AMG i E-klasy, land rover, BMW X3, audi Q5 i Q7). Przejęto także 12 ciągników wraz z cysternami, o łącznej wartości ponad 3,5 mln zł.

– Prowadzimy śledztwo w sprawie działania zorganizowanej grupy mającej na celu popełnianie przestępstw, oszustw podatkowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, które miały związek z obrotem olejem smarowym, sprzedawanym jako olej napędowy oraz praniem brudnych pieniędzy. Działania tych osób mogły doprowadzić do uszczuplenia należności Skarbu Państwa na łączną kwotę nie niższą niż 40 mln złotych – poinformowała prok. Agnieszka Zabłocka – Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Zdaniem śledczych gang mógł wyprać nawet 100 mln zł.

Miliony z oleju

Przestępcy zastosowali banalnie prosty patent na oszustwo. – Za 17 mln euro kupili od cypryjskiej spółki olej napędowy. Paliwo trafiło do ich składu w Nasielsku. Tam było skażane i jako olej smarowy było sprzedawane za granicę. Tak przerobione paliwo wędrowało później po Polsce, ale także po Łotwie, Litwie, Czechach, Rumunii i Niemczech – opowiada jeden ze śledczych.

Oszuści tygodniowo produkowali ok. 25 cystern oleju smarowego. Na jednej cysternie Skarb Państwa tracił co najmniej 50 tys. zł. W pewnym momencie przestępcy zorientowali się, że znacznie więcej zarobią, gdy przeniosą swoją działalność do innych krajów Unii. Początkowo planowali przeprowadzkę do Hiszpanii, jednak zorientowali się, że wyższe stawki VAT obowiązują w Grecji, co oznaczało zwiększenie ich zysków.

Pewną część z ponad 26 mln euro zarobionych na oszustwie paliwowym, gang przeznaczał na inwestowanie w nieruchomości na terenie Europy. Obecnie policja i służby finansowe ustalają te majątki.

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s