Nie pozwolimy, aby cwaniacy i oszuści dalej wykorzystywali Warszawę!

NASZ WYWIADSebastian Kaleta!

fot: sebastiankaleta.pl fot: sebastiankaleta.pl

– Problemy z nieuczciwą reprywatyzacją systematycznie wychodzą na jaw od kilku lat. Jednak poprzednie rządy Platformy Obywatelskiej zamiatały sprawę pod dywan – mówi Sebastian Kaleta, członek Komisji Weryfikacyjnej, były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości w rozmowie z Łukaszem Żygadło.

Powoli swoje działania będzie zaczynać Komisja Weryfikacyjna, wyjaśniająca i rozliczająca dziką reprywatyzację w Warszawie. Celowo mówię, że powoli, bowiem pojawił się problem z członkiem zaproponowanym przez klub.Nowoczesna. Sejm negatywnie zaopiniował kandydaturę posła Jerzego Meysztowicza z uwagi na rodzinne powiązanie z osobą uczestniczącą w postępowaniu reprywatyzacyjnym.

Ostatecznie sejm nie zdecydował się na powołanie posła Meysztowicza. Poseł.Nowoczesnej na ostatnim posiedzeniu komisji sejmowej oświadczył, że zgodnie z ustawą roszczenie nie przysługuje osobie do drugiego stopnia pokrewieństwa, natomiast przysługuje bratankowi – to trzeci stopień pokrewieństwa – czyli na granicy dopuszczalności ustawy. Już w trakcie głosowań sejmowych posłanka Agnieszka Ścigaj z klubu Kukiz ’15 podniosła inne kwestie dotyczące reprywatyzacji w Krakowie, o czym poseł Meysztowicz nie mówił, a co w opinii sejmu – jak widzimy – dyskredytowało jego osobę. Dobrze się stało, że sprawa wyszła na jaw, jednak to poważny problem dla komisji, gdyż nie możemy podejmować działań, które chcieliśmy już rozpocząć.

A może to celowo taka osoba została wybrana, aby spowolnić prace? Wiceminister Jaki w jednym z wywiadów wskazywał, że zegar tyka, a kolejne dokumenty ws. reprywatyzacji są podpisywane…

Z pewnością jest to utrudnienie dla komisji, aczkolwiek jeśli tylko jakaś osoba będzie chciała celowo opóźniać jej działania, to będziemy reagować. Nie pozwolimy, aby cwaniacy i oszuści dalej wykorzystywali Warszawę jako pole swoich przestępczych działań.

Czy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jest jedną z najważniejszych osób na „celowniku” komisji?

Na naszym celowniku jest majątek państwowy. Majątek, który został bezprawnie rozkradziony. Będziemy skupiali się na tym, aby w tym postępowaniach doprowadzić do zwrotu tego majątku, który został bezprawnie zabrany. Ustalenie wszystkich okoliczności oczywiście nie będzie się odbywało koniecznie z udziałem prezydent. Jednak opinia publiczna zasługuje na to, aby dowiedzieć się z ust pani prezydent, co wie o sprawie, dlaczego takie, a nie inne decyzje były podejmowane oraz jaki był jej w tym udział.

Czy komisja zna liczbę nieruchomości, które w stolicy za czasów rządów pani prezydent Gronkiewicz-Waltz mogły zostać w sposób nieuczciwy zreprywatyzowane?

Problemy z nieuczciwą reprywatyzacją systematycznie wychodzą na jaw od kilku lat. Jednak poprzednie rządy Platformy Obywatelskiej zamiatały sprawę pod dywan. Uważano, że nie działo się nic nadzwyczajnego, a dopiero po kilku latach wyszła na jaw skala przestępczej działalności. Jednak na temat szczegółów tych spraw, odnośnie których komisja posiada informacje i zaczyna podejmować działania, nie chciałbym udzielać informacji ze względu na dobro postępowania. Nie chcemy pomagać osobom, które w tym czasie mogą mataczyć.

Prezydent Warszawy mówi, że nie stawi się przed komisją, ponieważ jest „niekonstytucyjna”.

To jest absurdalne stwierdzenie. Pani prezydent nie posługuje się żadnym merytorycznym argumentem. Gdyby nie komisja weryfikacyjna, to dzisiaj prokuratura, która wyjaśnia sprawy reprywatyzacyjne, stawia zarzuty, wnioskuje o areszt (gdyby nie było zmiany prawa), musiałaby łaskawie prosić prezydent miasta albo Kolegium Odwoławcze, aby zmienili decyzje wydawane przed laty. To byłby absurd. Powołanie komisji było koniecznie. Pamiętajmy, że administracyjnie przekazywano nieruchomości. Nie robiły tego żadne sądy, tylko prezydent miasta. Tak jak każda gmina może zmieniać swoje decyzje administracyjne, tak my – jako komisja – będziemy takie działania podejmować.

Opozycja mówi, że komisja dubluje wszystkie kompetencje – prokuratury, sądów, zmienia wpisy w księgach wieczystych, a takie działanie jest niekonstytucyjne.

Takie argumenty są oparte jedynie na narracji, a nie na faktach. Prokuratura dąży do wyciągnięcia odpowiedzialności karnej, a komisja dąży, aby oszust, który trafi do więzienia, nie wyjeżdżał z niego nowym luksusowym bentleyem. Taki jest cel. Natomiast w zakresie kompetencji posiadamy uprawnienia podobne do tych, które mają urzędy skarbowe czy samorządowe kolegium odwoławcze miasta stołecznego Warszawy. Mieliśmy do czynienia z nadzwyczajną aferą, której skala ciągle pączkuje, dlatego należy zastosować nadzwyczajne działania, aby pokazać przestępcom, że żarty się skończyły.

A co z kamienicą przy Noakowskiego 16? Kamienicą rodziny pani prezydent Warszawy?

Jak już mówiłem, nie chcę zdradzać adresów działań komisji, jednak sprawa tej kamienicy na tyle wstrząsnęła opinią publiczną, że z pewnością zajmiemy się nią również.

Mówimy o Warszawie. Czy w przyszłości istnieje możliwość dokonania podobnego procesu weryfikacji w innych miastach Polski?

Rzeczywiście w wielu polskich miastach istnieje problem dzikiej reprywatyzacji. W Warszawie w najbardziej barbarzyńskiej skali. Jednak od początku prezes PiS-u Jarosław Kaczyński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro czy wiceminister Jaki powtarzali, że jeśli mechanizm zastosowany w stolicy okaże się być skuteczny w wymierzaniu sprawiedliwości, to w innych miastach mogą zostać przeprowadzone podobne procedury reprywatyzacyjne.

Czy ludzie posiadający wiedzę na ten temat mogą się zgłaszać do ministerstwa?

Oczywiście, każda osoba posiadająca wiedzę o decyzjach administracyjnych może przedkładać materiały komisji weryfikacyjnej. Jednak siłą rzeczy na początku komisja – z powodu skali problemu – nie będzie mogła zająć się wszystkimi sprawami.

W jaki sposób osoby poszkodowane odzyskają majątek?

Jeśli komisja stwierdzi, że doszło do przestępstwa, a prokuratura w tej sprawie nie będzie prowadziła śledztwa, to komisja oczywiście będzie informowała śledczych, którzy będą mogli wyciągnąć odpowiedzialność karną. Natomiast jeśli chodzi o osoby, które z uwagi na działanie oszustów i mafii zostały poszkodowane, ponieważ miały prawo do konkretnego majątku, to komisja będzie mogła decyzjami weryfikacyjnymi przyznawać prawa również takim osobom. Jednak bardzo istotne jest, że w wielu sprawach prawowici dziedzice nieruchomości zmarli, dlatego w takim przypadku majątek powinien wrócić zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego – to gmina, miasto stołeczne Warszawa albo Skarb Państwa będą prawowitymi spadkobiercami nieruchomości.

Wgazeta.pl
JB  LOGO-11a
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s