Jest dochodzenie ws. zajść podczas czerwcowej miesięcznicy smoleńskiej

foto: pap

W sprawie zajść podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca 2017 roku, prowadzone jest dochodzenie dotyczące ewentualnego „złośliwego przeszkadzania aktom religijnym” – poinformował dziś PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański.

Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ.

Przesłuchiwani są uczestnicy tych wydarzeń. Zabezpieczany jest też monitoring” – zaznaczył prokurator.

Postępowanie – jak zastrzegł Michał Dziekański – jest „w sprawie” i dotychczas nikt nie usłyszał ewentualnych zarzutów. Jak dodał, prokuratura najpierw musi ustalić przebieg zdarzenia, a następnie ocenić, czy badane czyny można zakwalifikować jako „zakłócanie czynności religijnych”.

Według Kodeksu karnego „kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego Kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej” podlega karze do dwóch lat więzienia.

10 czerwca wieczorem na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie kilkadziesiąt osób zakłóciło obchody miesięcznicy smoleńskiej; usiadło na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki. Policja usunęła kontrmanifestantów z trasy marszu, wśród nich był Władysław Frasyniuk, opozycjonista z czasów PRL.

Policja skierowała blisko sto wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu. 11 osób przyjęło mandaty. Nikt nie został zatrzymany – informowała Komenda Stołeczna Policji. Jak podawała policja, Władysław Frasyniuk odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Kwestię ewentualnego naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza przez Władysława Frasyniuka również bada Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ. Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego podczas wykonywania przez niego czynności służbowych grozi do trzech lat więzienia. To postępowanie również toczy się w sprawie. Nie przedstawiono zarzutów – poinformował prok. Dziekański.

PAP/JB LOGO-11a

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s