Zjazd klubów „GP”: wczoraj Mateusz Morawiecki, dziś Andrzej Duda i Antoni Macierewicz

 
Zjazd klubów "GP": wczoraj Mateusz Morawiecki, dziś Andrzej Duda i Antoni Macierewicz - niezalezna.pl

foto: Marcin Pegaz/Gazeta Polska

– Budujmy inteligentną Polskę, przez nasze talenty odbudujmy przemysł – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w piątek w Spale. Przypomniał, że przez wyprzedaż majątku w legalny sposób dzisiaj wypływa z naszego kraju 90-100 mld złotych w postaci dywidend.

Wicepremier Morawiecki przypomniał, że w trzech pierwszych rewolucjach przemysłowych nie mogliśmy wziąć udziału.

„W wieku pary traciliśmy niepodległość, w drugiej rewolucji – chemicznej i elektryczności coś nasz Wokulski próbował walczyć, ale nie skorzystaliśmy z wielkich szans, jakie dawała ta rewolucja. Trzecia rewolucja, telekomunikacyjna, informatyczna, lat 60. i 70., przyniosła wiele genialnych wynalazków i znakomitych naszych naukowców, jak Jacek Karpiński, który jako pierwszy wymyślił komputer, o takich parametrach, które dopiero po 6-7 latach zostały skopiowane przez IBM. Ale Polska nie mogła być beneficjentem trzeciej fali rewolucji”

– powiedział Morawiecki w trakcie wystąpienia na XII zjeździe Klubów Gazety Polskiej w Spale.

„Dziś mamy unikalną szansę od 250 lat, aby (w czwartej rewolucji przemysłowej, która się dokonuje) wejść w przestrzeń rozwoju gospodarczego, budowy modeli gospodarczych z naszymi firmami, aby budować więcej polskiej gospodarki i polskiego kapitału”

– dodał.

Wicepremier Morawiecki przyznał, że „potrzebujemy (…) nowej fali polskiego kapitalizmu, nowej fali modernizacji w Polsce”.

Jego zdaniem, na dziś hasłem jest „inteligentna Polska na swoim”.

Odnosząc się do wyprzedaży majątku państwowego, przypomniał, że „dzisiaj w legalny sposób 90-100 mld złotych wypływa z naszego kraju w postaci dywidend, w postaci odsetek od kapitału, odsetek od depozytów”.

„To jest jedna z konsekwencji takiego, a nie innego modelu gospodarczego, z jakim mieliśmy do czynienia przez ostatnie 27 lat. To jest coś, czego nie odwrócimy przez 5 czy nawet 10 lat, bo to święte prawo własności, sprzedaliśmy, to już nie jest nasze”

– powiedział.

Jego zdaniem, „musimy (…) przez nasze talenty odbudowywać te nowe przemysły, najlepiej niszowe. Takie, które nie zostały sprzedane, a nawet jak zostały sprzedane, to mamy naszych kooperantów, którzy są coraz silniejsi, budują swoje przedsiębiorstwa”.

Dziś na XII zjeździe Klubów Gazety Polskiej w Spale przewidziane są wystąpienia m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Transmisja, zdjęcia i filmy TUTAJ

niezalezna.pl
JB/ LOGO-11a
Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s