Znika zbiór zastrzeżony IPN. Do tej pory odtajniono ponad 20 tys. dokumentów

Szef IPN Jarosław Szarek liczy, że historycy zajmą się odtajnionymi dokumentami (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Od piątku nie będzie już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Upływa ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL, które były utajnione ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Prezes Instytut Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wyjaśnia, że choć nie wszystkie dokumenty uda się w piątek przenieść do zbioru otwartego, to formalnie, tak zwana „zetka” przestaje istnieć.

W zawieszeniu

Część dokumentów, ponad 1500 jednostek archiwalnych, „pozostanie jednak na razie w zawieszeniu” – tłumaczy prezes IPN – ponieważ dopiero kilka dni temu szefowie Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazali rekomendacje dotyczące nadaniu tym archiwaliom klauzuli tajności.

Prezes Szarek wyjaśnia, że było zbyt mało czasu, by te wnioski przeanalizować. Ostateczną decyzję co do nadania klauzuli tajności poszczególnym dokumentom podejmuje właśnie prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Szef IPN podkreśla, że mimo iż nie wszystkie dokumenty staną się w piątek jawne, to likwidacja zbioru zastrzeżonego jest niezwykle ważnym wydarzeniem, ponieważ w większości przypadków nie było uzasadnienia dla utajniania archiwaliów.

Próba werbunku Daviesa

Szarek zwraca uwagę, że w zbiorze zastrzeżonym często były umieszczane dokumenty „przypadkowe”. W jego ocenie trudno zrozumieć na przykład decyzję o utajnieniu akt dotyczących nieudanej próby werbunku historyka Normana Daviesa.

IPN zaprasza badaczy i historyków do zapoznawania się z dokumentami, które do tej pory były zastrzeżone. Szef Instytutu podkreśla, że zależy mu na tym, by na podstawie odtajnionych akt powstawały opracowania i prace badawcze.

Do tej pory ze „zbioru zastrzeżonego” do zbioru ogólnego przeniesionych zostało ponad 21 tysięcy jednostek archiwalnych. Wśród nich znalazły się między innymi akta operacyjne dotyczące Normana Daviesa, które dotyczą nieudanej próby werbunku historyka.

Ponadto w zbiorze ogólnym znalazły się akta rezydentur między innymi: w Ottawie, Londynie, Paryżu, Tokio, dokumentacja Pionu „N” Departamentu I MSW w tym teczki personalne pracowników kadrowych „N”. Wśród nich teczka Andrzeja Madejczyka kryptonim „Lakar”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s