Bezdomny Polak „mógł umrzeć w mękach”. Syryjczyk winny podpalenia trafi za kraty

fot

Bezdomny spał na stacji metra (zdjęcie ilustracyjne, fot. Sean Gallup/Getty Images)

Sąd w Berlinie skazał na 2 lata i 9 miesięcy więzienia migranta z Syrii, który w grudniu zeszłego roku, w wigilijną noc, usiłował podpalić bezdomnego Polaka, który spał na ławce na stacji metra. Sędziowie uznali czyn 21-latka za próbę niebezpiecznego uszkodzenia ciała.

Prokuratura domagała się dla oskarżonego, któremu zarzucała usiłowanie popełnienia morderstwa, czterech lat pozbawienia wolności.

Pięciu innych młodych uchodźców w wieku od 16 do 19 lat zostało skazanych na kary więzienia od czterech tygodni do ośmiu miesięcy w zawieszeniu oraz na prace społeczne. Kolejny nastolatek otrzymał już wcześniej karę dwóch tygodni aresztu z powodu nieudzielenia pomocy ofierze ataku.

„Zrobić kawał” w Wigilię

Do zdarzenia doszło w Wigilię 2016 roku. Na stacji metra Schoenleinstrasse siedmiu młodych migrantów w wieku od 16 do 21 lat zauważyło śpiącego na ławce człowieka. Najstarszy z grupy, 21-letni Syryjczyk, podpalił chusteczkę higieniczną i rzucił ją na ławkę obok śpiącego mężczyzny. Od ognia zajął się plecak 37-letniego Polaka. Tylko dzięki szybkiej interwencji innych ludzi pożar ugaszono. Bezdomny nie doznał obrażeń.

Przed sądem sprawca tłumaczył, że chciał śpiącemu „zrobić kawał” i jedynie „przestraszyć go”. Obrońca argumentował, że jego klient działał w warunkach ograniczonej poczytalności, ponieważ był pod wpływem alkoholu i narkotyków.

„Sprawcy działali w sposób perfidny”

Zdaniem prokuratury mężczyzna „mógł umrzeć w mękach”. Sprawcy działali „w sposób perfidny i okrutny” – czytamy w akcie oskarżenia. Do tragedii nie doszło tylko dzięki szybkiej pomocy ze strony innych pasażerów.

Sprawcy zbiegli z miejsca przestępstwa. Całe zdarzenie nagrały jednak zainstalowane na stacji kamery. Po opublikowaniu zdjęć podejrzani sami zgłosili się na policję.

Zła opieka nad młodocianymi imigrantami

Sześciu oskarżonych pochodzi z Syrii, jeden z Libii. W latach 2014-2016 przyjechali do Niemiec jako uchodźcy, pięciu z nich jako nieletni bez opieki dorosłych.

Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” pisze, że losy młodocianych migrantów wystawiają złe świadectwo niemieckim instytucjom odpowiedzialnym za opiekę nad nieletnimi uchodźcami pozbawionymi rodziców.

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s