Kukiz: obywatele powinni odpowiedzieć na jedno pytanie – czy chcą nowej konstytucji

Paweł Kukiz proponuje referendum ws. nowej ustawy zasadniczej (fot. PAP/Rafał Guz)

Prezydent Andrzej Duda nie wykluczył propozycji Kukiz’15 przeprowadzenia referendum dwudniowego ws. konstytucji z możliwością głosowania przez internet – poinformował po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem lider ugrupowania Paweł Kukiz. Przed rozmowami podkreślił, że „przede wszystkim obywatele powinni odpowiedzieć na jedno pytanie, czy chcą nowej konstytucji”.

– Zaproponowaliśmy panu prezydentowi głosowanie dwudniowe i pan prezydent tego nie wyklucza po tej dzisiejszej rozmowie – powiedział Kukiz na briefingu prasowym przed Pałacem Prezydenckim.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka dodał, że prezydent zapowiedział na spotkaniu z politykami Kukiz’15, że planuje spotykać się z „przedstawicielami różnych sił, organizacji pozarządowych i zbiera postulaty dotyczące różnych pytań” do referendum.

– W związku z tym my mu przedstawiliśmy nasze postulaty: kwestię ustroju prezydenckiego, kwestię posłów odpowiedzialnych przed obywatelami, a nie szefami partii, jak obecnie, kwestię referendum bezprogowego obligatoryjnego, czy też kwestię zakazu zadłużania Polaków, kwestię zrównoważonego budżetu, tak jak to zrobili Niemcy w swojej konstytucji w 2009 r. – wyliczył polityk.

Jak dodał Kukiz, prezydent zadeklarował, że w związku z referendum odbędą się szerokie konsultacje „z różnymi grupami światopoglądowymi, obywatelskimi, organizacjami pozarządowymi, podmiotami niepartyjnymi”.

– W wyniku tych spotkań ma powstać te 10 pytań referendalnych – powiedział Paweł Kukiz. Według niego, wskazuje to, iż zadane w referendum pytania „to nie będą pytania pana Dudy wyciągnięte gdzieś tam z szuflady, czy pana prezesa Kaczyńskiego, czy Kukiza, czy któregokolwiek z ugrupowań parlamentarnych, ale pytania, które powstaną po szerokich konsultacjach społecznych”.

Nowa konstytucja

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa – m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu. Zdaniem Kukiza, jak najszybciej powinno się również odbyć referendum ws. uchodźców. Przekazał w poniedziałek, że pod wnioskiem jego ugrupowania ws. referendum podpisało się już 400 tys. osób.

Klub Kukiz’15 zaproponował prezydentowi, żeby w referendum dotyczącym konstytucji znalazło się także pytanie o przyjmowanie w Polsce uchodźców.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s