Hanna Gronkiewicz-Waltz wezwana na posiedzenie komisji weryfikacyjnej

Prezydent Warszawy będzie stroną w sprawie kamienicy przy ul. Twardej 8 (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie wezwana jako strona na posiedzenie komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Poinformował o tym jej przewodniczący Patryk Jaki. Gronkiewicz-Waltz zapowiada, że nie zamierza składać wyjaśnień przed komisją.

Komisja ustaliła listę nieruchomości, którymi zajmie się w pierwszej kolejności. Ich adresy to: Twarda 8, Twarda 10, Sienna 28, Zielna 7, Złota 17, Chmielna 50, Złota 19 i Noakowskiego 16. Komisja postanowiła też wszcząć postępowanie sprawdzające w sprawie nieruchomości przy ul. Nabielaka 29.

Patryk Jaki poinformował, że wszystkie te budynki mają zabezpieczenie na księgach wieczystych, dotyczących obrotu nieruchomościami. Odpowiednie wnioski trafiły do sądu. W sprawie nieruchomości przy Twardej 10 komisja wezwie na rozprawę w charakterze stron Macieja M. i prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

„Pierwsze twarde decyzje w lipcu”

W charakterze świadków zostaną wezwani byli urzędnicy miasta Warszawy: Jerzy M. i Marcin Bajko, Gertruda Jakubczyk-Furman i Krzysztof Śledziewski, Andrzej M. i Tomasz Ż, występujący w sprawie jako pełnomocnicy oraz kurator Grażyna K. Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie też wezwana jako strona w sprawie nieruchomości przy ulicy Twardej 8.

– Przewiduję, że pierwsze twarde decyzje zostaną podjęte w lipcu. Z czasem, mam nadzieję, tych decyzji będzie zapadało więcej – powiedział Jaki. Podkreślił, że komisja „jest ograniczona kodeksem postępowania administracyjnego i musi dochować wszelkich terminów”.

„Pozwolimy na swobodną wypowiedź”

Jaki ocenił, że podczas prac komisji „na razie widać dobry duch współpracy w wyjaśnianiu skandalicznych reprywatyzacji, które miały miejsce w Warszawie”. – Mam nadzieję, że tak będzie dalej – dodał. Szef komisji ujawnił, że pierwsze decyzje co do adresów nieruchomości, których reprywatyzacje zbada komisja, zapadły jednogłośnie.

Pytany, czy liczy, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zmieni zdanie i stawi się przed komisją, Jaki odpowiedział twierdząco. – Argumenty, które przedstawia pani prezydent, są w mojej ocenie – delikatnie mówiąc – niewystarczające. Komisja z udziałem przedstawiciela Platformy Obywatelskiej gwarantuje, że prawa pani prezydent zostaną dochowane, to znaczy – pozwolimy na swobodną wypowiedź – powiedział Jaki.

Dodał, że komisji zależy na tym, by prezydent stolicy podzieliła się wiedzą, którą zdobyła jako urzędnik publiczny. – Nas interesuje tylko ta wiedza, która ma charakter publiczny. Nie interesują nas prywatne sprawy pani prezydent – podkreślił.

Prezydent Warszawy nie zmienia zdania

– Podtrzymujemy stanowisko, jeśli chodzi o współpracę z prokuraturą, ze służbami, które badają sprawy, w których są wątpliwości i w zakresie komisji weryfikacyjnej również” – powiedziała zastępca rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy Agnieszka Kłąb pytana, czy prezydent Warszawy stawi się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy.

Gronkiewicz-Waltz pytana w połowie maja przez dziennikarzy, jak ocenia komisję weryfikacyjną, powiedziała: – Uważam, że komisja jest niekonstytucyjna. Wskazała, że taką opinię wydał m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. Według niej nie ma gdzie sprawdzić konstytucyjności komisji, bo Trybunał Konstytucyjny jest „atrapą”. – W związku z tym nie mam zamiaru stawić się przed komisją, bo jest niekonstytucyjna – podkreśliła. Zapytana, czy nie boi się tego, że minister sprawiedliwości będzie próbował doprowadzić ją mimo wszystko przed komisję, Gronkiewicz-Waltz odparła: – Niech próbuje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s