Relacje Polska – USA „najlepsze w historii”. Wizy kwestią do rozwiązania

Relacje Warszawa – Waszyngton „są najlepsze w historii”. – Dowodem na to jest obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce. Stacjonują tylko w krajach, z którymi łączy ich najściślejszy sojusz – powiedział w rozmowie z TVP Info przebywający w USA wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Zaznaczył, że kwestią wciąż nie rozwiązaną w naszych relacjach, są wizy dla Polaków chcących udać się do Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom potwierdził w piątek wieczorem czasu polskiego, że Donald Trump odwiedzi Polskę przed lipcowym szczytem G20 w Niemczech. Do wizyty prezydenta USA w Warszawie dojdzie 6 lipca. Amerykański przywódca weźmie także udział w szczycie państw Trójmorza, który w tym czasie będzie się odbywał w Polsce.

Adam Bielan, komentując informację o wizycie Trumpa, wymieniał sprawy w relacjach Warszawa – Waszyngton, które trzeba poprawić. Jego zdaniem „możemy starać się żeby rosły obroty handlowe między naszymi krajami”. – Wiem też, w tej sprawie jest duża aktywność, choćby wicepremiera Mateusza Morawieckiego, którego wizyta w Stanach Zjednoczonych kilka tygodni temu została świetnie odebrana. Jestem w tej sprawie optymistą – powiedział senator PiS.

Wicemarszałek Senatu podkreślił, że Donald Trump „to człowiek z wielkim doświadczeniem biznesowym i na pewno będzie chciał te kwestie podczas wizyty w Warszawie podnosić”.

„Bez zgody Kongresu nie dojdzie do zniesienia wiz”

Od lat w rozmowach z amerykańskimi prezydentami poruszane jest zniesienie wiz dla Polaków udających się do USA. Adam Bielan zwrócił uwagę, że „w tej sprawie dużo więcej ma do powiedzenia Kongres, czyli parlament amerykański, niż sam prezydent”.

– Myślę, że my, jako Polska, w partnerstwie z Amerykanami polskiego pochodzenia powinniśmy zorganizować jeszcze lepszy lobbing przed kolejnymi wyborami do Kongresu, które odbędą się w listopadzie 2018 roku. Zorganizować jeszcze lepszy nacisk na polityków kandydujących do Kongresu – uznał były eurodeputowany PiS. Podkreślił, że „bez zgody Kongresu nie dojdzie do zniesienia wiz”.

Bielan zaznaczył, że ta sprawa „kładzie się cieniem na naszych relacjach, bowiem Polska jest już jednym z ostatnich krajów z Unii Europejskiej, który jest w ruchu wizowym”. Jest jednak przekonany, że„ w ciągu dwóch, trzech lat tę kwestię uda się załatwić”.

LOGO-11a
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s