Litwa ubożej, ceny szaleją! Wszystko przez wejście do strefy euro!

 

fot: pixabaych

Litewski Departament Statystyki opublikował dane, które jednoznacznie wskazują na dramatyczne skutki wprowadzenia w tym kraju (1 stycznia 2015 r.) europejskiej waluty euro.

Z raportu Departamentu jasno wynika, że w roku ubiegłym, mimo zapewnień władz, że po wprowadzeniu euro ceny się nie zmienią, niektóre artykuły spożywcze podrożały nawet o 40 proc. więcej.

Litewski rząd, przed przyjęciem euro, tłumaczył obywatelom, że będzie to skutkowało korzystnymi zmianami w gospodarce, m.in. tańszymi kredytami, które ją ożywią oraz wsparciem państw strefy euro w przypadku kryzysu.

Premier Litwy Saulius Skvernelis, informował przed miesiącem, że wskaźniki gospodarcze się podnoszą, dochody rosną najszybciej w całej UE a bezrobocie się zmniejsza. Niestety, inne dane wskazują na coraz wyższy wskaźnik ubóstwa i wykluczenia społecznego. Co trzeci mieszkaniec Litwy żyje w ubóstwie!

Styczniowe badania opinii publicznej, które przeprowadziła sondażownia „Baltijos tyrimai” pokazały, że aż 46 procentom Litwinów wystarcza dochodów jedynie na żywność i odzież. 24 procentom – jedynie na żywność. 1 proc. może pozwolić sobie na wszystko, czego pragną.

W związku z drożyzną w litewskich sklepach, coraz więcej obywateli tego kraju robi zakupy w tańszych, polskich sklepach, głównie w granicznych Suwałkach. Dziennik „Lietuvos Rytas” pisze, że w 2015 r. Litwini zostawili w naszym kraju 300 mln euro, a w trzecim kwartale zeszłego roku – 105 mln zł.

Za:tvp.info

LOGO-11a

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s