Były poseł zatrzymany. Jest podejrzany o wyłudzanie VAT

fot

Do tej pory zarzuty w sprawie usłyszało 31 osób (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)

CBA zatrzymało trzy osoby, w tym Jana C., posła na Sejm VII Kadencji – poinformowała Prokuratura Krajowa. Mężczyznom postawiono zarzuty dotyczące uszczupleń podatkowych na kwotę około 60 mln zł. Prokurator zarzucił im także pranie brudnych pieniędzy.

Prokuratura podała, że zatrzymani przez CBA na polecenie prokuratora we wtorek to Artur J., Krzysztof M. oraz Jan C., poseł na Sejm VII kadencji. Jak podawały media, C. obecnie prowadzi pod Kielcami firmę budowlaną. W 2011 r. został wybrany do Sejmu jako lider świętokrzyskiej listy Ruchu Palikota.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo przeciwko wieloosobowej grupie zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT i ich sprzedażą.

Chodzi o zaniżenie zobowiązań podatkowych. Grupie zarzuca się również przywłaszczanie pieniędzy i wyłudzanie środków unijnych. Do tej pory zarzuty w sprawie usłyszało 31 osób. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymania biznesmenów

W czwartek śląscy policjanci poinformowali o zatrzymaniu trzech osób z woj. lubelskiego. Zarzuca się im wyłudzenie 23 mln zł podatku VAT i „wypranie” podobnej kwoty.

Grupa sprowadzała do Polski paliwo, za które musiałaby odprowadzić podatek VAT. Aby to sobie zbilansować, wykazywała na fakturach fikcyjną sprzedaż różnych innych towarów za granicę, od czego ten podatek można było odliczyć. – W ten sposób sprawcy zarabiali na sprzedaży tańszego o VAT paliwa – poinformował rzecznik prasowy śląskiej policji.

Wobec trójki Prokuratura Regionalna w Katowicach zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczenia kraju i poręczeń majątkowych – od 100 do 120 tys. zł.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s